Słowniczek początkującego bilardzisty – dziura w stole bilardowym

Każdy sport, każda dziedzina, każdy fach ma swoje pojęcia, słownictwo. Ogólnie mowę. W związku z tym wchodząc w niektóre środowiska musimy najpierw zapoznać się z pewnego rodzaju słowniczkiem branżowym.
Oto kilka przydatnych haseł, przy grze w bilarda.

Trójkąt

Jest to przedmiot niezbędny do gry. Trójkątna rama, dzięki której możemy ułożyć nasze bile w położeniu do rozbicia.

Bile

Kule, dzięki którym gramy w bilarda. Mogą być czerwone, kolorowe – żółta, zielona, niebieska, brązowa, różowa, czarna, i biała. Biała to kula rozgrywająca, czyli bila, którą musimy uderzyć kijem i spowodować tym wpadniecie kolorowych bil do łuz.

Łuza

Łuza lub inaczej kieszeń to dziura w stole bilardowym, do której mamy wbijać bile, by zdobyć punkty. Dziura w stole bilardowym zwykle kończy się siatką, lub przestrzenią, w której zatrzymują się bile i skąd można je łatwo wyciągnąć, nawet w czasie gry.

Wbicie

Poprawne umieszczenie bilu w łuzie poprzez uderzenie kijem o białą bile, która uderza kolejne.

Rozbicie

Pierwsze uderzenie, rozpoczynające partyjkę. W trakcie tego ruchu, zawodnik, który rozpoczyna rozbija trójkąt równoboczny ułożony z bil.

Banda

Otacza stół bilardowy. Wykonana jest z elastycznego materiału, odpornego na uderzenia. Można ją wykorzystać do zagrań – na przykład odbijać bile pośrednio.

Break

Break to pojęcie oznaczające ilość punktów zdobytych przez gracza jednym uderzeniem lub podczas jednej jego próby przy stole.

Faul

Wszelkie zagrania niezgodne z regułami gry na przykład bezpośrednie uderzenie kolorowej bili kijem, wbicie białej bili do kieszeni stołu, wbicie w złej kolejności bil, lub zmiana ustawienia białej bili.

Partia

Mecz bilardowy składa się z partii, trochę tak jak mecz w tenisa ziemnego z gemów. Ilość partii, składająca się na mecz bilardowy określana jest zawsze nieparzystą liczbą. Wygrywa ten gracz, który wygra więcej partii.

Myślisz, że to ogrom nowych słów do przyswojenia? Spokojnie – jeśli tylko bardziej wejdziesz w świat bilarda te i inne, bardziej specjalistyczne pojęcia będą dla Ciebie chlebem powszednim.