Czasem lepiej zainwestować – stół do bilarda z kamienną płytą

Bilard to gra, która dość długo funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Spotykamy ją czy to w formie profesjonalnej, turniejowej, czy amatorskiej, klubowej, a nawet mini dla najmłodszych. Ostatnio jednak coraz częściej słyszy się o „małym” marzeniu posiadania w domu prawdziwego stołu do bilarda.

Na początek – to nie jest takie „małe” marzenie

Stół do bilarda to dość duży koszt. Może wynosić od kilkuset złotych, za słabej jakości używane produkty lub nawet kilka tysięcy za profesjonalne sztuki, takie jak stół do bilarda z kamienną płytą. Nie doliczając do tego wszelkich potrzebnych akcesoriów, jak kije, bile i przygotowanie całego pokoju.
Tak wić, aby spełnić swoje marzenie o własnym stole bilardowym to trzeba się trochę natrudzić i być przygotowanym na dość duży wydatek.

Czy da się jakoś na tym przyoszczędzić?

Cóż, według wielu aukcjonerów, drobnych sprzedawców, czy części firm zajmujących się wyrobem stołów – da się. Wystarczy zakupić tańszy stół. Wydaje się to być oczywiste rozwiązanie, jednak jak to bywa przy tańszych zamiennikach ma dość ważny i duży haczyk. Mianowicie materiał użyty do stworzenia blatu naszego stołu.
Blat, czyli powierzchnia na której rozłożone jest sukno i odbywa się gra w bilardzie jest najważniejsza. Jeśli jest źle wypoziomowana, nierówna, porysowana lub uszkodzona w jakikolwiek inny sposób gra nie jest możliwa. Bo bile będą się przesuwać i źle odbijać.
Stół do bilarda z kamienną płytą zapewnia nam najlepszą powierzchnię do grania. Kamień użyty do produkcji blatów to łupek włoski, bardzo odporny na uderzenia, rysy, wgniecenia, wilgoć i czas materiał. Ponad to bardzo wdzięczny w obróbce. Można go obrobić tak, by powierzchnia była idealnie gładka, płaska i równa.
Tańsze stoły posiadają blat wykonany z drewna, mdf, lub nawet z laminowanej sklejki. Są wprawdzie o wiele tańsze, łatwiejsze w produkcji i bardziej dostępne, ale można je łatwo uszkodzić. Czasami wystarczy złe uderzenie, by pozostawić na niej wgniecenie. W wyniku tego blat przestanie nadawać się do gry, nawet amatorskiej.

Inwestuj, nie trać

Stół do bilarda z kamienną płytą to duży wydatek. Jednak najbardziej opłacalny. Taki stół kupujemy raz na lata, nawet bardzo intensywnego użytkowania. Tańsze stoły z gorzej wykonanym blatem są niczym jednorazowe sztućce. Raz się uda, że umyjemy i wykorzystamy ponownie, ale większa jest szansa, że po grillu nadadzą się tylko do kosza.