Na czym polega gra w snookera?

Snooker to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych odmian bilarda, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród graczy, jak i widzów. Jeśli chcemy zacząć grać w snookera lub obserwować zmagania w tej dyscyplinie profesjonalistów, warto jednak wcześniej poznać zasady tej gry. Są one dość proste, lecz jednak w kilku punktach istotnie różnią się od tradycyjnego bilarda. Jak grać w snookera? Przedstawiamy zasady tej gry.

Jak grać w snookera?

W snookera gra się przy specjalnym dużym stole o wymiarach 3,56 m x 1,78 m. Tradycyjnie rama tego mebla powinna być wykonana z mahoniu i przykryta zielonym, wełnianym suknem, na którym muszą znajdować się białe linie oraz 6 wyznaczonych punktów. Stół ten musi być wyposażony również w 6 kieszeni: dwie na najdłuższych bandach, zaś cztery po bokach. Do gry w snookera wykorzystujemy 15 czerwonych bil, a także po jednej w kolorach: brązu, zieleni, różu, czerni, niebieskiego i żółci. Bile mają średnicę 52,4 mm.

Jaką wartość punktową mają poszczególne bile? Jak informują specjaliści, którzy prowadzą blog etoto kule czerwone mają wartość punktową równą 1. Z kolei bile w innych kolorach posiadają wartości punktowe od 2 do 7. W snookera gramy partiami. Podczas każdych rozgrywek ustalana jest ściśle określona maksymalna ich liczba. Najwyższa liczba punktów, jaką można uzyskać przy jednym podejściu do stołu, nazywana jest breakiem. Najwyższy możliwy break to zaś 147 punktów.

Jakie są zasady gry w snookera?

W snookera grają dwie osoby. Rozgrywki nie mają limitu czasowego, a do stołu pierwszy podchodzi gracz, który wygrał losowanie. Najczęściej odbywa się ono na zasadzie rzutu monetą. Główną zasadą, jaką należy kierować się podczas gry w snookera, jest ta dotycząca tego, iż należy wbijać naprzemiennie bile czerwone oraz innego koloru. Najlepiej najpierw wybierać te bile, które są najwyżej punktowane. Warto również wiedzieć o tym, że bile czerwone, kiedy trafią do kieszeni, nie są już z nich wyjmowane. Kolorowe bile po każdorazowym wbiciu ich do łuzy, wracają na stół w ściśle przypisane im miejsce.

Ile trwa gra w snookera?

Snooker to gra dla prawdziwych dżentelmenów, jednak również kobiety mogą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Kolejną zasadą tej gry jest fakt, iż jeżeli wyczerpie się pula czerwonych bil, wówczas zawodnik jest zobowiązany do tego, by umieścić w kieszeniach bile w odgórnie ustalonej kolejności. Najpierw żółtą, później zieloną, brązową, niebieską, różową, a na koniec czarną. Kiedy już znikną wszystkie bile, wówczas uznaje się partie snookera za zakończoną. Jednak można przerwać partie również wtedy, kiedy jeden z graczy ma co najmniej 8-punktową przewagę, a jedyną kulą znajdującą się na stole jest ta w kolorze czarnym.

Obecnie rozrywki w snookera cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Mistrzowie świata w tej dziedzinie są rozpoznawalni niemal we wszystkich krajach, a transmisje meczów snookera można obejrzeć na antenach wielu kanałach sportowych. Jeżeli więc jeszcze do tej pory nigdy nie widzieliśmy takich rozgrywek, warto nadrobić te zaległości, ponieważ być może zainteresujemy się tym sportem.