Jak dbać o zęby dziecka?

Dbałość o higienę jamy ustnej to jeden z nawyków, którego dzieci muszą się nauczyć. Nauka powinna rozpocząć się od najmłodszych lat, nie tylko w momencie, gdy pojawią się pierwsze zalążki zębów. Jak nauczyć dziecko prawidłowej higieny jamy ustnej? O czym rodzice powinni pamiętać?

Większość lekarzy zaleca, aby dzieci regularnie odwiedzały stomatologa już od drugiego roku życia. To ważne, aby jak najwcześniej wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości, nie tylko pierwsze objawy próchnicy, ale również wady zgryzu. Należy pamiętać, by pokazywać dziecku, że wizyta u dentysty jest pozytywnym przeżyciem. Wyjaśnij dziecku, że wizyta u dentysty pomaga zachować zdrowe zęby. Ważne jest znalezienie odpowiedniego dentysty, który nie zniechęci dziecka do regularnych wizyt u stomatologa. Dzieci to wymagający pacjenci, a leczenie ich zębów to wymagająca dziedzina stomatologii. Dlatego stomatolog Kraków, którego wybierzemy dla malucha powinien specjalizować się w leczeniu najmłodszych.

Jak zadbać o dziecięcy uśmiech?

Oprócz wizyt u dentysty, rodzice muszą nauczyć dzieci prawidłowego dbania o jamę ustną. Nauka prawidłowego szczotkowania to jedno, ale wyrobienie nawyku mycia zębów to drugie. Należy pokazać dziecku, że mycie zębów to świetna zabawa. Na początku możemy dziecku sami myć zęby, by mieć pewność, że są odpowiednio wyszczotkowane. Gdy dziecko samo nauczy się myć zęby, nie przestawaj go obserwować i koryguj ewentualne błędy.

W zachowaniu zdrowej jamy ustnej, ważne są nawyki żywieniowe. Przede wszystkim w diecie dziecka powinno być jak najmniej cukru, Słodycze, słodkie napoje przyczyniają się do powstawania próchnicy. Mleczaki i zęby stałe krótko po wyrznięciu są słabo zmineralizowane i są bardziej podatne na próchnicę. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, jak dziecko dba o zęby.

Dbając o higienę jamy ustnej dziecka, musimy zwracać uwagę także na szczoteczkę do mycia zębów i pastę. Szczoteczka powinna być przeznaczona dla dzieci z nylonowym i miękkim włosiem. Pasta natomiast, powinna mieć zmniejszoną ilość fluoru i mały współczynnik ścieralności. W pastach dla dzieci nie powinien przekraczać 20.