Dieta bez węglowodanów

Ostatnio w internecie dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna, która polega na całkowitej eliminacji węglowodanów z diety. Zatem należy przestać jeść wszelkie produkty mączne, ziemniaczane oraz odstawić kasze, ryż i makarony. W ten sposób nasz organizm wchodzi w tak zwany stan ketozy. Jak zatem jest naprawdę, czy dieta nisko węglowodanowa pozwoli zrzucić nadmiar tłuszczu? Istnieją spore szanse, że tak, jednak jest to bardzo nieprzeciętny rodzaj diety i należy go odpowiednio przeprowadzić, aby nie popaść w częsty efekt jo-jo.

Niska ilość węglowodanów

Węglowodany to nic innego jak cukry, które później mogą odkładać się w naszej tkance tłuszczowej. Kiedy przestaniemy jeść węglowodany, wówczas cukry nie będą mogły się odkładać i organizm rozpocznie spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jest to odpowiednia dieta dla osób, które pracują umysłowo i mało się ruszają. Nie będzie to dobra dieta dla sportowców czy osób o większej aktywności fizycznej, ponieważ zwyczajnie zabraknie im paliwa do wprawiania ciała w ruch. Natomiast osoby pracujące umysłowo mogą na diecie ketogenicznej doświadczyć większego skupienia i większej kreatywności w trakcie pracy.

Co jeść na diecie bez węglowodanów?

Jeśli zdecydujesz się na dietę ketogeniczną, wówczas powinieneś spożywać głównie białka i warzywa, a także tłuszcze. Zatem odpowiednie na tej diecie będzie wszelkiego rodzaju mięso, białko roślinne, awokado i orzechy oraz tłustsze rodzaje serów. Tego typu produktu spożywcze szybciej wprawią Twój organizm w pożądany stan ketozy, co pozwoli CI zacząć spalać zbędny tłuszcz. Natomiast pamiętaj, że i tak będziesz musiał poczekać około miesiąca, aż Twój organizm odpowiednio zareaguje na tego typu dietę.

Istotnym minusem diety ketogenicznej jest łatwość wpadnięcia w efekt jo-jo. Dlatego gdy będziesz już chciał zakończyć tę dietę zacznij wprowadzać węglowodany do swojego jadłospisu stopniowo i nie dołączaj ich do każdego posiłku, ponieważ będzie to za duży szok dla organizmu.