Stół do snookera wymiary pomieszczenia – Wielkość jednak ma znaczenie, zwłaszcza przy stołach do snookera

Zakup stołu do bilarda snookera to poważna sprawa. Zanim go dokonamy musimy pomyśleć o wielu rzeczach. I to nie tylko o pieniądzach, czy towarzystwie do gry. Trzeba jeszcze zastanowić się, gdzie postawić taki stół. W końcu nie jest to mały mebel.

Z czym musimy się liczyć?

Po pierwsze – stół do snookera to największy bilardowy stół. Nic w tym dziwnego, bo ta odmiana bilarda wymaga największego pola do gry, band i łuz. Jednak większość firm postanawia powoli miniaturyzować stoły do snookera, tak by mniejsi klienci również mogli zakupować stoły do domów.
Po drugie – długość kija do bilarda to około 1,5 metra. Przy czym, w niektórych przypadkach może to być więcej, jeśli stosujemy dodatkowe akcesoria. Oczywiste jest to, że do gry musimy wygodnie operować naszym kijem i nie zniszczyć nim na przykład ściany, za nami…
Po trzecie – w większości pomieszczeń, gdzie toczy się gra wygodniej jest, gdy są fotele, stolik na napoje lub witryna na kije.

Wymiary stołu do snookera

Na użytek indywidualny, wiele firm poleca rozmiary :
– 5 ft, czyli 160×80 cm
– 6 ft, czyli 182×91 cm
– 7 ft, czyli 200×100 cm
– 8 ft, czyli 224×112 cm
– 9 ft, czyli 254×127 cm.
Do rozgrywek turniejowych wykorzystuje się większe rozmiary, takie jak 10 ft, 11 ft i 12 ft.

Jakie będą najlepsze wymiary pomieszczeń?

„Najlepsze” to słowo bardzo subiektywne w tym temacie. Dla jednych będzie to minimum potrzebne do gry – czyli jakieś 1,2 metra odstępu od wszystkich ścian. Dla drugich może to oznaczać nawet 3 metry odstępu od brzegów stołu. Jedno jest pewne – matematyka zawsze będzie ta sama i tu bardzo się przyda.

Stół do snookera wymiary pomieszczenia

Przykładowo – jeśli stół ma wymiary 200×100 cm. Obliczmy ile musi mieć pomieszczenie, aby wygodnie przy nim grać.
Optymalną przestrzeń do gry przy nim ustalmy na 1.5 metra. Do wymiarów stołu dodajmy tą wartość. Wynika z tego, że minimalne wymiary pomieszczenia to 3,5×2,5 metra.
Aby w pomieszczeniu można było korzystać równocześnie z mebli takich jak fotele, czy stolik na napoje dodajmy po metrze na każdy wymiar. Otrzymujemy wynik 4,5×3,5 metra. Takie, przykładowe wymiary powinno mieć pomieszczenie do gry w snookera przy stole 2×1 metra.