Zero waste dla początkujących

Coraz więcej osób zwraca uwagę na ogromną ilość odpadów, które produkowane są w każdym gospodarstwie domowym. Odpowiedzią na rosnącą ilość śmieci stała się filozofia “zero waste”, która ma na celu zminimalizowanie ilości produkowanych przez ludzi odpadów. Zakłada ona, że żaden produkt – czy też jego część – nie powinna trafiać do kosza na śmieci. Oto 5 prostych porad dla początkujących, dzięki którym ograniczysz ilość odpadów!

1. Zacznij od kuchni

Marnowanie jedzenia to duży problem na świecie. Staraj się wykorzystywać jedzenie oraz nie marnować produktów spożywczych. Nie kupuj na zapas oraz ogranicz ilość spożywanych niezdrowych przekąsek. Dobrym sposobem jest również mrożenie i wekowanie poszczególnych produktów, a nawet całych dań.

2. Ogranicz plastikowe opakowania

Plastik otacza nas ze wszystkich stron – możesz jednak skutecznie z nim walczyć! Kupuj sery i wędliny do własnych pojemników, wybieraj produkty pakowane w karton lub szkło. Na zakupy zawsze zabieraj wielorazowe torby. Możesz przeprowadzić także plastikową rewolucję w swojej łazience – coraz więcej produktów możesz znaleźć w kartonowych opakowaniach (np. mydła do ciała, twarzy i włosów), metalowych puszkach (np. lakiery do włosów, pianki do golenia) i szklanych słoiczkach (produkty do pielęgnacji twarzy).

3. “Do it yourself”

Wiele kosmetyków możesz wykonać na własną rękę. Zacznij od prostych rzeczy – peeling na bazie cukru lub fusów z kawy czy domowa maseczka z miodu to proste, tanie i ekologiczne zamienniki dla sklepowych produktów. Być może później wyprodukujesz swój pierwszy domowy błyszczyk nawilżający lub zapachowe mydełko pielęgnujące?

4. Ogranicz chemię

Chemia czyszcząca jest nie tylko nieekologiczna, ale również niezdrowa i stosunkowo droga. Staraj się ograniczyć jej wykorzystanie w domu. Na początek ogranicz się do zakupu niezbędnych produktów, takich jak płyn do mycia naczyń czy proszek do prania. Używaj uniwersalnych płynów myjących, które zastąpią Ci płyny do szyb, paneli, kafelków i mebli. W kuchni i łazience z powodzeniem możesz wykorzystywać ocet i sodę oczyszczoną do usuwania trudniejszych zabrudzeń.

5. Dawaj rzeczom drugie życie

O środowisko (i przy okazji o własny portfel) zadbasz wybierając rzeczy z drugiej ręki. W sklepach z używaną odzieżą możesz znaleźć prawdziwe modowe perełki, a w starych antykwariatach wartościowe książki i albumy. Z pomocą przyjdą także coraz częściej zakładane sklepy, których celem jest nadawanie drugiego życia wielu przedmiotom – znajdziesz tam przede wszystkim naczynia, sprzęty codziennego użytku, a także pamiątki i prezenty. Nieużywane przez siebie rzeczy możesz oddać np. na bazarek charytatywny, do schronisk, domów samotnej matki, domów dziecka i innych placówek, które przyjmą wszelkie sprzęty, książki, ubrania czy naczynia.