HIIT vs. tradycyjny trening cardio: porównanie korzyści i różnic

HIIT a tradycyjny trening cardio: sprawa nie do końca jednoznaczna
HIIT nazywane jest skrótami od angielskiej nazwy High-Intensity Interval Training czyli treningu wysokiej intensywności z interwałami. To nowoczesny trend, który z powodzeniem zyskał na popularności, zasłaniając się obietnicą skutecznego spalania tkanki tłuszczowej i szybkiego zwiększenia wydolności organizmu. Niemniej tradycyjny trening cardio również ma swoje zwolenników, którzy podkreślają jego uniwersalność i równomierność wobec całego organizmu. Która z tych metod treningowych jest lepsza?
I. Przede wszystkim: co to takiego HIIT?
HIIT to rodzaj treningu, który składa się z okresów wysokiej intensywności i okresów odpoczynku. To podejście wymaga od wykonującego jak najwyższego ilorazu tętna, dzięki czemu organizm w krótszym czasie jest w stanie spalić większą ilość kalorii. Wydajność tego typu ćwiczeń niestety szybko maleje, co zmusza do ćwiczeń krótkotrwałych (10-20 minut) ze względu na duży poziom wyczerpania.
II. Co wyróżnia tradycyjny trening cardio?
Tradycyjny trening cardio polega na wykonywaniu ćwiczeń jednostajnej intensywności i właściwego przedziału tętna. To sposób na pobudzenie całego organizmu do pracy i utrzymywanie prawidłowej pracy serca, wydolności i kondycji. Taki trening trwa od 30 do 60 minut i ma nieco mniejsze wymagania dla układu sercowego i oddechowego niż HIIT.
III. Korzyści z zaangażowania się w HIIT
1. HIIT to sposób na spalenie większej ilości kalorii w krótszym czasie.
2. Trening wysokiej intensywności pozwala na rozwijanie szybkości, zwinności i reakcji.
3. HIIT jest doskonałym sposobem na pobudzenie metabolizmu po treningu i przez 2-3 godziny po ćwiczeniach w dalszym ciągu intensywnie spala tkankę tłuszczową.
IV. Korzyści z zaangażowania się w tradycyjny trening cardio
1. Trening jednostajny i o niskiej intensywności pozwala na wzmacnianie mięśni i zwiększanie ich masy.
2. Trening cardio ma mniej wyczerpujący wpływ na organizm i może być wykonywany przez dłuższy czas bez uczucia ograniczeń i walcząc z wyczerpaniem.
3. Trening cardio jest doskonałym sposobem na długotrwałe utrzymywanie zdrowia serca i płuc, co przekłada się na korzyści zdrowotne.
V. Różnice między HIIT a tradycyjnym treningiem cardio: jak je poznać?
Zasadniczą różnicą między tymi metodami treningowymi jest ich intensywność. HIIT wymaga mocniejszego angażowania mięśni i w ten sposób pobudza serce do szybszej pracy. Trening cardio ma mniejszy wpływ na wytrzymałość, ale jest bardziej zrównoważony i równomierny. HIIT jest również bardziej wymagający dla układu sercowo-naczyniowego, jednak pozwala na szybszą utratę wagi i zwiększenie wydajności organizmu. Bardziej stabilny trening cardio jest bardziej odpowiedni dla ludzi starszych i początkujących, ale również nie ma negatywnych skutków ubocznych.

Podsumowując, HIIT i tradycyjny trening cardio mają swoje zalety i wady. Wybór opcji treningowej zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości, a także celów treningowych. Zanim przystąpisz do treningu, ważne jest dokładne przyjrzenie się swojemu zdrowiu i kondycji.