Jak dbać o włosy?

Piękne, zadbane, lśniące włosy stanowią niekwestionowaną ozdobę twarzy i świadczą o dobrym stanie zdrowia danej osoby. Aby utrzymać ich doskonały, zdrowy wygląd, warto przestrzegać kilku istotnych zasad, by uchronić je przed wypadaniem, łupieżem oraz matowieniem. W naszym artykule podpowiadamy, jak dbać o włosy.

Aby móc zacząć odpowiednio pielęgnować włosy, trzeba najpierw wiedzieć, czym one są. Włosy stanowią wytwór, powstały z naskórka i są one zbudowane z cebulki, rdzenia oraz osłonki. W ciągu 1 miesiąca średnio następuje przyrost 1 cm włosa, który pełni dwie istotne funkcje: chroni skórę przed słońcem, promieniowaniem UV oraz zanieczyszczeniami i zdobi ciało.

Codzienna higiena włosów

Codzienna pielęgnacja włosów obejmuje czynności higieniczne, czyli mycie oraz rozczesywanie. Jak często, czym oraz w jaki sposób myć głowę? Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi. Częstotliwość mycia jest kwestią indywidualną, wynikającą z tempa przetłuszczania się czy brudzenia włosów – niektórzy trycholodzy są zdania, że zabieg należy przeprowadzać codziennie, inni zaś radzą mycie co 2-3 dni, dzięki czemu skóra głowy ma czas na samodzielną regenerację.

Szampon i odżywkę należy dobrać do specyfiki włosa, stosując produkty przeznaczone odpowiednio do włosów suchych, zniszczonych, farbowanych, z łupieżem lub tendencją do przetłuszczania się. Włosy przed aplikacją szamponu trzeba najpierw zwilżyć letnią lub ciepłą wodą (nie może być ona zbyt gorąca, by nie uszkodzić cebulek), a następnie przeprowadzić mycie w dwóch etapach, nakładając szampon na dłoń, a później na głowę. Podczas drugiego mycia warto wykonać delikatny masaż i pozostawić szampon na kilka minut, by odżywcze substancje mogły wniknąć w głębsze partie naskórka.

Dieta dla włosów

Jak skomponować dietę dla włosów? Wiele przydatnych wskazówek można znaleźć między innymi na stronie www.zakumaj.pl, portalu poświęconemu różnorodnej tematyce, w tym pielęgnacji włosów.

Warto pamiętać, że zewnętrzne zabiegi, takie jak mycie, odżywianie czy układanie włosów, to nie jedyne, o czym trzeba pamiętać, by utrzymać ich dobrą kondycję. Równie ważna jest zbilansowana dieta, bogata w witaminy E, B (w tym: biotyna), A oraz cynk, krzem i miedź oraz cysteinę, odpowiedzialną za odbudowę włosa.