Podstawy snookera: snooker punktacja bil

Bilard dla niektórych to istna czarna magia. Dziwne pojęcia, jakaś kolejność wbijania bil, kilka jest takich samych, kilka jest różnych bil, specjalna biała bila… To za dużo jak dla wielu osób, które rzucają się na głęboką wodę, jaką jest bilard. Zwłaszcza w odmianie snooker.
Dlatego dzisiaj wyjaśniamy kilka pojęć, zasad związanych ze snookerem.

Co to jest snooker?

Snooker to gra bilardowa, wymyślona przez Anglików w drugiej połowie XIX wieku. Standardowa jej wersja rozgrywana jest na stole bilardowym o wymiarach 3,6m na 1,8m. Na stole tym znajduje się również sześć łuz, inaczej kieszeni. Po jedna w każdym rogu i dwie pośrodku stołu na przeciwległych jego stronach.
W grze uczestniczą dwie strony. Najczęściej jest to rywalizacja dwóch graczy, ale mogą być to też dwie drużyny.

Kilka podstawowych pojęć

– Frajm/partia – część meczu. Liczba wygranych partii decyduje o zwycięscy całego meczu. Frajm kończy się, gdy wszystkie bile zostały wybite lub gdy między zawodnikami jest taka różnica punktów, iż jeden nie może jej wyrównać. Ich liczba jest zawsze nieparzysta.
– Mecz – składa się z partii.
– Striker/Rozgrywający – gracz, który jest aktualnie przy stole i wykonuje swój ruch
– Zagranie – kontakt białej bili z kijem gracza, na skutek którego biała bila uderza w inną lub w bandę.
– Wbicie – kiedy bila wpada do łuzy z zachowaniem szczegółowych przepisów gry.
– Break/Brejk – suma punktów uzyskanych przez gracza w pojedynczym podejściu do stołu.
– Century break – osiągnięcie lub pobicie granicy 100 punktów. Nagradzane aplauzem przez publiczność.

Snooker Punktacja bil

Na grę w snookera składają się 22 bile. 15 czerwonych, 6 kolorowych i jedna biała. Oto ich punktacja i rola na stole.
Czerwone bile są po 1 punkt. Gracze muszą od nich zacząć – czerwona musi być pierwszą wbitą bilą zarówno na początku gry, jak i przy rozpoczęciu każdego kolejnego podejścia do stołu. Musi być też co drugą bilą jaką wbijają np. Czerwona, Żółta, Czerwona, Czarna, Czerwona. Kiedy zostały wbite pozostają poza grą i nie wracają na stół.
Kolorowe bile to :
– Żółta za 2 punkty,
– Zielona za 3 punkty,
– Brązowa za 4 punkty,
– Niebieska za 5 punktów,
– Różowa za 6 punktów,
– Czarna za 7 punktów.
Są to bile, dzięki którym gracze zdobywają najwięcej punktów. Po wbiciu powracają na stół, do momentu aż na stole nie pozostanie żadna Czerwona bila. Kiedy do tego dojdzie zawodnicy są zobowiązani do wbicia ich w kolejności od najmniej punktowanej do najbardziej punktowanej.
Biała bila to specjalna bila w grze. Jej wbicie jest karane bonifikatą punktową dla przeciwnika. Nie możemy też wykonać zagrania bez niej. Zawsze musimy za jej pomocą wbijać kolejne bile aż nie zakończy się rozgrywka.