Po co jest sukno na stole bilardowym? Zielona tkanina na stole bilardowym

Przy okazji tematów stołów bilardowych często mówi się o tym, z czego powinien być wykonany blat stołu. Tradycyjny kamień w postaci łupka włoskiego? Tańsze drewno? A może coś innego, jak laminowana sklejka, co również się zdarza. Niestety…
Rzadko kiedy wspomina się jednak o suknie, jakim potem okrywa się taki blat. A szkoda, bo zielona tkanina na stole bilardowym również dokłada swoje trzy grosze do komfortu rozgrywki.

Zacznijmy od estetyki…

Każdy chyba kojarzy sukno bilardowe z zieloną tkaniną. Na wielkich turniejach, w klubowych rozgrywkach lub w zaciszu domowym króluje właśnie taki kolor sukna. Jest to raczej przez fakt estetyki. Kule są dobrze widoczne na zielonym tle. Mogą być jednak jeszcze inne powody.
Nasz wzrok nie męczy się też patrząc na zielone obiekty. Również ten kolor ma na nas kojący wpływ.
Obecnie są produkowane jeszcze inne kolory sukna bilardowego jak niebieskie, czy czerwone. Można sobie popróbować gry na innym tle.

Z czego jest sukno bilardowe?

Kolor sukna to nie jedyny element, na który powinniśmy zwracać uwagę. Ważniejsza jest jego zawartość.
W przypadku sukien bilardowych najlepiej aby zawierały one wełnę i poliester lub nylon. Dlaczego?
Wełna jest odporna na bardzo wysokie temperatury. To bardzo ważne. Podczas uderzenia wytwarza się miejscowo bardzo wysoka temperatura, która jest w stanie nawet nadpalić sukno. Jeśli na twoim stole bilardowym widać białe ślady to wiedz, że zawiera ono za mało wełny i po prostu nadpala się podczas uderzeń.
Jednak wełna ma bardzo grube sploty. Grube sukno powoduje, że bile za szybko tracą swoją prędkość, przez co niektóre triki, czy uderzenia nam nie wyjdą, a gra straci na jakości. Tu z pomocą przychodzi właśnie poliester i nylon. Jeśli do wełny dodamy którykolwiek z tych materiałów, stanie się ona cieńsza i lepiej zachowa pęd bil.
Ale we wszystkim należy zachować złoty środek. Zbyt dużo dodatków do wełny powoduje, iż sukno staje się podatniejsze na wysokie temperatury i nie stawia odpowiedniego oporu bilom. W związku z tym nadpala się, a bile są za szybkie, co również utrudnia grę.