Czy feromony są skuteczne?
Feromony to nic innego jak lotne związki chemiczne, w których często jeden z nich jest składnikiem mocniej dominującym. W postaci naturalnej są produkowane przez rośliny i zwierzęta. Wydzielane po to, by się komunikować, przyciągać osobników płci przeciwnej i zwalczać konkurencję. Czy ludzie też wydzielają feromony? Nie zostało to potwierdzone na sto procent, choć liczne badania wskazują na to, że są pewne mocne sygnały potwierdzające istnienie feromonów ludzkich.
Feromony a człowiek.
Ciekawostką jest, że feromony nie mają zapachu. To substancje o bardzo delikatnej woni. Badacze od wielu lat próbują potwierdzić, czy działają u ludzi. Rezultaty są nie do końca pewne, a czasem nawet sprzeczne. Najlepiej zbadanymi feromonami są te, które występują u owadów. Wszystko zależy od narządu lemieszowo-nosowego, którego występowanie u ludzi nie zostało potwierdzone. Podobno ma go tylko część populacji. Feromon to specyficzny zapach, który jest odbierany przez człowieka w sposób indywidualny. Wytwarzany przez gruczoły łojowe i potowe. Feromony znajdują się w ślinie, łzach, moczu, spermie i wydzielinach pochwowych. Przez narząd lemieszowo-nosowy docierają do mózgu. Ich zadaniem jest pobudzić seksualnie, wpłynąć na nastrój i wywołać określoną reakcję.
Czy feromony działają?
Cały czas stanowią obiekt badań, ponieważ w sposób naukowy nie można tego potwierdzić. Podczas licznych analiz wykazano najpopularniejsze feromony męskie (androstadienon i androstenol) oraz damskie (estratetraenol). Zwiększają one atrakcyjność seksualną. U kobiet mocno są połączone z cyklem menstruacyjnym. Podobno w czasie owulacji kobieta jest postrzegana przez mężczyzn jako bardziej atrakcyjna.
Feromony w reklamie.
Nazwę „feromony” mocno używa się, a nawet nadużywa, w reklamach perfum i wód toaletowych. Feromony sprzedaje się też w czystej postaci. Stanowią pewnego rodzaju zagadkę. Niestety, kupując jakikolwiek produkt z feromonami, nigdy nie mamy pewności, ile rzeczywiście związków lotnych się w nim znajduje.