Każda partyjka bilarda typu snooker zaczyna się od tego samego. Od rozbicia. Na czym ono polega? Jak ustawione są bile przy rozbiciu? Jak podejść do rozbicia i jakie czynniki mają na niego wpływ?
Oto kilka porad dla początkujących na właśnie ten temat.
Na czym polega rozbicie?
Bile na początku każdej partyjki snookera ułożone są w charakterystyczny sposób. Czerwone bile ułożone są w trójkąt po jednej stronie pola. Kolorowe bile ułożone są w trójkąt równoboczny, a blisko wierzchołka tegoż trójkąta umieszczana jest różowa bila. Po drugiej stronie, na linii wyznaczającej środek trójkąta umieszczana jest czarna bila. Na środku pola ustawiamy niebieską. W prawym rogu pola D jest żółta, na środku brązowa i po lewej zielona bila. W dowolnym punkcie pola D umieszczamy białą bilę.
Rozbicie polega na tym, aby przy wyżej opisanym ustawieniu uderzyć białą bilę tak, by rozbiła czerwone bile, a nawet jedna z nich trafiła do łuzy.
Zdarza się to dość rzadko, jednak nie sprawia to, że rozbicie jest mało ważne. W gruncie rzeczy, to od rozbicia zależy jak będzie wyglądała początkowa faza gry.
Co jeśli trafimy w inną niż czerwoną bilę?
Trafienie jako pierwszej innej bili niż czerwonej oznacza faul. Faul jest bonifikatą punktową dla przeciwnika i oddaje mu kij, co sprawia, że dajemy rywalowi łatwe punkty i możliwość zdobycia kolejnych.
Czy istnieje uniwersalna rada aby rozbicia były idealne?
Nie. Rozbicie zależy od wielu czynników jak powierzchnia stołu i wypoziomowanie blatu – jeśli nie ma dobrego poziomu tych parametrów każdy ruch jest trudny do przewidzenia. Jednak nawet dobre parametry blatu nie dadzą nam możliwości na przewidzenie wszystkiego. Rozbicie może zmienić sukno, na jakim odbywa się mecz – może być szybkie, może być wolne i to zmienia trajektorię bil, wielkość samego stołu, nasze ułożenie ciała i siła, z jaką uderzymy w bilę.
To ogrom różnych zmiennych, które wpływają na początek gry.
Aby w snooker rozbicie nam wychodziło musimy doskonalić swoje umiejętności, próbować różnych rozwiązań, zauważać zmianę sukna, i to, jak wielkość stołu wpływa na ten ruch.